DOLAR 18,8315 0.05%
EURO 20,2937 -0.1%
ALTIN 1.133,850,49
BITCOIN 431437-0,02%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

FDA Belgesi

ABONE OL
28 Kasım 2022 17:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

FDA belgesi ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göseteren bir kurumdur. Gıda, ilaç, tıbbi ürünler, tıbbi cihazlar, medikal ürünler, radyoaktif cihazlar, veteriner ürün ve cihazları, kozmetik ürünleri gibi insan sağlığını ilgilendiren ürün ve cihazların onayından sorumlu olan birimdir.

Uluslar arası geçerliliğe sahip olan FDA belgesi olmadan canlıları ilgilendiren ürün, besin ya da cihazların piyasaya sürülmesi imkansızdır.

FDA tüm canlıları ilgilendiren ürünlerin analizlerini ve denetimlerini gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen denetim ve analiz neticesinde ilgili ürünün piyasaya sürülüp sürülmeyeceği noktasında karar verilmektedir.

Tuğra danışmanlık bürosu aracılığı ile işletmenin ihtiyaç duyduğu FDA belgesi için gerekli başvurularyapılmakta ve süreç titizlik ile takip edileren işlemler neticelendirilmektedir.

www.tugradanismanlik.com internet sitesinden FDA belgesi ile ilgili olarak bilgilere ulaşmak ve destek almak mümkündür.

FDA Belgesi Nasıl Alınır?

Abd’ye yapılacak olan gıda ve ilaç gibi ihracat ürünleri için FDA kaydının yapılması zorunludur. Gerekli kaydı yaptırmayan ya da FDA belgesine sahip olunmayan ürünlere gümrükte el konulmakta ve ABD’ye girmesi yasaklanmaktadır.

FDA belgesi almak ve sürecin takibini geerçekleştirmek oldukça titizlik isteyen bir süreçtir. Bu neden ile profesyonel destek almak önemlidir. Tuğra danışmanlık bürosu işletmelere bu noktada destek sağlamakta ve gerekli evrakların hazırlanmasını sağlayarak süreci takip etmektedir. FDA belgesi işlem aşamaları şu şekildedir;

 • com internet sitesi başvuru formu doldurulmalıdır.
 • İlgili ürünün formülünün bildirilmesi.
 • Ürtetici firma tanıtım numarası başvurusunun yapılması.
 • İlgili ürünün incelenmesi.
 • FDA mevzuatlarına uygun etiketlerin hazırlanması.
 • FDA kayıt sertifikasının düzenlenmesi.

Tuğra danışmanlık FDA işlem aşamaları hakkında ilgili işletmeye ayrıntılı olarak bilgi sağlamakta ve işlemlerinin takibini gerçekleştirmektedir.

FDA Bege Kategorileri.

FDA uluslar arası kabul görmüş olan bir kurumdur. Bu kurumdan onay alan ürünler dünyanın her noktasında kolay bir şekilde piyasalara sürülebilmektedir. FDA canlı yaşamını direkt ilgilendiren ürünlere onay vermesi nedeni ile oldukça geniş bir çerçevede işlemlerini yürütmektedir. Bu neden ile FDA ilgili ürünün içerisinde yer aldığı sektöre göre çeşitli kategorilerde belge hazırlamaktadır.

FDA kategorileri şu şekilde yer almaktadır.

 • CFSAN ( Gıda Güvenliği ve Beslenme Merkezi)
 • NCTR ( Toksiloji Araştırma Merkezi)
 • CDER ( İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi)
 • CVM (Veterinerlik Merkezi)
 • CBER ( Biyolojik Üürnleri Araştırma Merkezi)
 • CDRH ( Radyolojik Sağlık Merkezi)
 • PRA ( Kanuni Düzenlemeler Merkezi)
 • OCI ( Suçları Araştırma Merkezi)
 • OC (FDA Merkezi)

FDA son derece geniş yetki kapsamına sahip olarak faaliyet sürdürür. Burada gerçekleştirilen çalışmalar ve belirlenen standartlar, pek çok ülkede referans olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede dünyanın her noktasında geçerliliği olan bir kurumdur. Bu kurum tarafından verilen onay belgesi ile de son derece kolay bir şekilde dünya piyasasına çıkılabilmektedir.

Tugradanismanlik.com internet sitesi FDA kayıt işlemleri için işletmelere destek sağlamaktadır. İlgili ürünün sunulması, gerekli evrakların hazırlanması, test ve analizlerin takibi ve ilgili evrakın alınması danışmanlık bürosu tarafından takip edilmektedir.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.