Ana sayfa Dünya Biden kararı geri çevirecek: Trump, seyahat yasağını kaldırıyor

Biden kararı geri çevirecek: Trump, seyahat yasağını kaldırıyor

74
0
Biden kararı geri çevirecek: Trump, seyahat yasağını kaldırıyor
Biden kararı geri çevirecek: Trump, seyahat yasağını kaldırıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Beyaz Saray’daki sayılı günlerinde bazı Avrupa ülkeleri ve Brezilya’ya koronavirüs nedeniyle uygulanan seyahat yasağını kaldırmak üzere imza attığı öğrenildi. Ancak seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelince bu kararı geri çevireceği belirtildi.

Trump’ın imzaladığı kararname Britanya, İrlanda, Şengen bölgesi ve Brezilya’dan gelen ziyaretçilere uygulanan yasağı kaldırıyordu. Karara bazı kamu sağlığı uzmanları ve Koronavirüs Görev Gücü yetkililerinin de destek verdiği kaydedildi.

Biden’ın sözcüsü Jen Psaki ise kararın duyurulmasının ardından, yasakların 26 Ocak’ta kalkmasına izin vermeyeceklerini duyurdu. Psaki, “Pandemi kötüleşirken ve daha bulaşıcı varyantlar ortaya çıkarken şimdi uluslararası seyahat yasağını kaldırmanın zamanı değil” dedi.

Psaki, Biden’ın çarşamba günü göreve başlayınca uluslararası seyahat konusundaki önlemleri sıkılaştırmayı planladıklarını belirtti.

Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri 26 Ocak’tan itibaren ABD’ye girecek tüm ziyaretçilerin negatif koronavirüs test sonucu sunmasını istedi. Biden’ın engellememesi durumunda Trump’ın seyahat yasaklarını kaldırma kararı aynı günde yürürlüğe girecek.

Önceki makaleAvrupa Birliği: Aşı pasaportu olmayana vize yok
Sonraki makaleWarner Bros, yeni logosunu tanıttı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here