Ana sayfa Dünya Avrupa Birliği: Aşı pasaportu olmayana vize yok

Avrupa Birliği: Aşı pasaportu olmayana vize yok

86
0
Avrupa Birliği: Aşı pasaportu olmayana vize yok
Avrupa Birliği: Aşı pasaportu olmayana vize yok

Avrupa Birliği liderleri, 21 Ocak Perşembe akşamı telekonferans sistemiyle “aşı pasaportunu” tartışarak yeni bir sistem oluşturacak. Aşı pasaportu, ülkeler arası ya da bölgeler arası seyahat hakkı, restoran ve sinema-tiyatrolara girme hakkına ayrıcalık tanıyacak.

Seyahat hakkı aşı pasaportuna bağlanırsa, Türkiye vatandaşları da aşı pasaportu almadan vize başvurusunda bulunamayacak. Zorunlu nedenlerle vize alanlar ise, aşı yaptırmamışsa AB’ye gidemeyecek veya izin verildikten sonra gidebilirse bile, en az 10 gün karantinada kalacak. Negatif test sonucu karantina şartını kaldırmayacak.

ORTAK YAKLAŞIM ÇAĞRISI

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Almanya Başbakanı Merkel ve diğer liderlere bir mektup yazarak, “Aşılama başlayınca, doğal olarak aşı pasaportu ya da sertifikalarla ilgili tartışmalar da başladı. Ortak bir yaklaşım benimsenmeli. Bu yoksa, aşı pasaportlarının hangi şartlar altında ve nerelerde kullanılacağı belirlenmeli” dedi.

NİSAN AYINDA HAYATA GEÇECEK

Aşı olan kişilerin, olmayanlara göre daha avantajlı pozisyona sahip olmaları bekleniyor. Ancak, aşılanan kişi sayısının artmasıyla bu tartışmalar azalabilir. Yunanistan, tüm Avrupa’da tanınan ve seyahat serbestisi sağlayan bir “ortak bir aşı pasaportu” için kampanya yürüttü.

Aşı pasaportunun mart veya nisanda hayata geçebileceği belirtiliyor.

Önceki makaleDSÖ: Dünya Kovid-19 aşısında feci bir ahlaki çöküşün eşiğinde
Sonraki makaleBiden kararı geri çevirecek: Trump, seyahat yasağını kaldırıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here