Ana sayfa Gündem Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Kovid-19 PCR test sonuçları değiştirildi’ iddiasına ilişkin açıklama

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Kovid-19 PCR test sonuçları değiştirildi’ iddiasına ilişkin açıklama

170
0
Sağlık Bakanlığı açıkladı! Sağlıkçılara istifa yasağı
Sağlık Bakanlığı açıkladı! Sağlıkçılara istifa yasağı

Bakanlığın açıklamasında, “yurt dışına çıkışta Kovid-19 için yaptırılması zorunlu olan PCR test sonuçlarının değiştirilerek uygunsuz işlem yapıldığı”na yönelik basın organlarında yer alan haberler üzerine açıklama ihtiyacının doğduğu belirtildi.

Kovid-19 testlerinin, Bakanlık tarafından akredite edilen ve Kovid-19 testi çalışmasına izin verilen laboratuvarlarda yapıldığı vurgulanan açıklamada, bu testlere ait tüm süreçlerin Pandemi Yönetim Sistemi üzerinden uçtan uca takip edildiği ve test sonuçlarının anında Bakanlık veri tabanına aktarıldığı ifade edildi.

Açıklamada, e-Nabız web portalında bulunan https://www.enabiz.gov.tr/PcrTestSonuc/Index adresi üzerinden barkod numarası, TC kimlik numarası veya pasaport numarasıyla doğrulaması yapılarak karekodlu sonuç belgesi alınabildiğine işaret edilerek şunlar kaydedildi:

“Seyahat şirketleri, sonuç belgesinin sağ üst köşesinde bulunan karekodu okutarak açılan e-Nabız doğrulama sayfasından gerekli doğrulama bilgilerine ulaşabilirler. İlgili kuruluşlar konuya ilişkin olarak tekraren bilgilendirilmiştir. e konu olan test sonucunun Bakanlığımızca yetkilendirilmemiş bir hastane tarafından tanzim edildiği anlaşılmış olup gerekli yasal işlem başlatılmıştır. Halk sağlığını tehdit eden hiçbir davranışa müsaade edilmeyecektir.”

AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki makaleSamsun’da korkunç olay! Pompalı tüfekle sokak ortasında intihar etti
Sonraki makaleEnkaz altındaki annenin cansız bedenine ulaşıldı, oğlu yaralı olarak kurtuldu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here