Ana sayfa Gündem İzmir’de bulundu! Tam 8 bin 200 yıllık

İzmir’de bulundu! Tam 8 bin 200 yıllık

139
0
İzmir'de bulundu! Tam 8 bin 200 yıllık
İzmir'de bulundu! Tam 8 bin 200 yıllık

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir ve Bornova belediyelerinin desteğiyle 2005 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Derin, bu yıl kazılarda yaklaşık 250 eserin bulunduğunu, bunlar arasında 8 bin 200 yıl öncesine tarihlenen mermer ana tanrıça heykelciğinin özel öneminin bulunduğunu bildirdi.

Eserin, İzmir Müze Müdürlüğü’ne teslim edildiğini aktaran Derin, bu heykelcikten Yeşilova’da yaşayan ilk Egeliler’in ana tanrıça ile ilgili inançları ve sanatçı kişiliklerine yönelik bilgiler edindiklerini anlattı.

20201029_2_45085596_59297602_Web

Anadolu’da aynı dönemlerde Çatalhöyük ve Göller Bölgesi’nde kil ve kireç taşından heykelcik işlendiğini, Ege’de ise mermerin işlendiğini gördüklerini belirten Derin, ana tanrıça heykelinin daha sonraki dönemlerde Ege uygarlıklarında görülen Kibele ve Artemis’e atfedilen mermer heykellerin küçük bir öncüsü olduğuna inandıklarını dile getirdi.

Heykelciğin baş kısmının bulunamadığını ifade eden Prof. Dr. Zafer Derin, şu bilgileri verdi:

“Küçük heykelcikte kadın vücudu işlenirken Anadolu’daki diğer örnekleri gibi şişman olarak betimlememişler. Yaklaşık 5 santim boyutunda. Obsidyen, çakmak taşı ve serpantin gibi taşları işlemeyi seven Egeliler’in mermeri kullandıkları ilk uygulamalardan biri.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki makaleBağcılar’da uyuşturucu bağımlısı olduğu öne sürülen kişi evi yaktı
Sonraki makaleMuhittin Böcek’in sağlık durumuyla ilgili son dakika gelişme! İyi haber geldi: Bilinci açık, istediğini yiyip içiyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here