HES kodu ile İstanbulkartlarını eşleştirenlerin sayısı beklentiyi karşılamadı
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • HES kodu ile İstanbulkartlarını eşleştirenlerin sayısı beklentiyi karşılamadı

HES kodu ile İstanbulkartlarını eşleştirenlerin sayısı beklentiyi karşılamadı

ABONE OL
15 Ocak 2021 18:42
HES kodu ile İstanbulkartlarını eşleştirenlerin sayısı beklentiyi karşılamadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı, 2. TBM Kazı Başlama Töreni, Sancaktepe’de gerçekleşti. Törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşımda bugün başlayan HES kodu zorunluluğu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ ÇALIŞANLAR UYGULAMA DIŞINDA

Toplu ulaşımda HES Kodu uygulamasının bugün başladığını dile getiren Ekrem İmamoğlu, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü çalışanların uygulama kapsamında olmadığını ifade etti.

Gazetecilerden gelen, “Bu konuya bir netlik kazandırabilir misiniz?” soru üzerine İmamoğlu, “Net olan şu, tabii hem bakanlığın hem valiliğin açıklaması ve talimatı var. Biz, bir nevi bu yönde sadece uygulayıcıyız. Açıklaması var, onu uyguluyoruz. Malum kısıtlılık dönemindeyiz. Bunun ne kadar süreceği konusunda da hiçbirimizin net bir bilgisi yok. Olamaz da çünkü bir hastalıkla mücadele ediyoruz. Burada muhtemeldir ki bir açıklama daha gerekiyor. Buna çalışıyordur pandemi kurulu, hıfzıssıhha kurulu.” şeklinde yanıt verdi.

HES KODU İLE KART EŞLEŞTİRENLERİN SAYISI BEKLENTİNİN ALTINDA

Toplu ulaşım kartlarını, HES kodu ile eşleştirenlerin sayısının istenilen oranda olmadığını belirten İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın büyük bir kısmı aslında dışarı çıkmıyor. Toplu taşıma kullanımı şu anda normal zamanın yüzde 50’leri seviyesinde. İnsanların kullanmama tercihinden de böyle bir ilgi göstermemeleri var diye düşünüyorum. Bir gerçeğin daha altını çizelim ki yoğun şekilde özel araç kullanım tercih ediliyor son dönemde. Sadece İstanbul’a dair değil, tüm dünyada böyle büyükşehirlerde. Bunun da etkili olduğunu düşünüyorum.”

UYGULAMADA TOLERANS TANINACAK

Uygulama konusunda bazı kişilere tolerans sağlanacağını söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Belli çalışma zorunluluğu olan insanların özel bir belge ile bize başvurmaları halinde burada bir tolerans sağlanabilir. Dediğim gibi uygulayıcıyız. Biz bir an önce toplu taşımayı kullanan herkesin HES kodu girişlerini yapıp, kartlarını ona göre yenileyip sisteme dahil olmalarını diliyoruz. Bu yönde de yoğun bir tanıtım, anlatım yaptık. Bugün son gün ve pratik yöntemlerle, dijital ortamda bunu yapıyoruz. Umut ederiz ki bir an önce bütün vatandaşlarımız işlemlerini tamamlasın” dedi.

HES kodu ile İstanbulkartlarını eşleştirenlerin sayısı beklentiyi karşılamadıBu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.