Diyanet İmsakiye 2024 Yayınlandı: İftar ve Sahur Vakitleri

Diyanet İmsakiye 2024 Yayınlandı: İftar ve Sahur Vakitleri

ABONE OL
27 Şubat 2024 15:03
Diyanet İmsakiye 2024 Yayınlandı: İftar ve Sahur Vakitleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İmsakiye 2024 Takvimi

Yokluğun ve paylaşımın öneminin anlaşıldığı Ramazan ayına kısa bir süre kala Diyanet, 2024 il il ramazan imsakiyesini yayınladı. İmsak, sahur ve iftar vakitleri Ramazan imsakiyesi içerisinde yer alıyor.

İl İl Ramazan İmsakiyesi 2024

İstanbul: İstanbul’da iftar saati 11 Mart 2024 Pazartesi günü 19:13.

Ankara: Ankara’da iftar saati 11 Mart 2024 Pazartesi günü 18:58.

İzmir: İzmir’de iftar saati 11 Mart 2024 Pazartesi günü 19:21.

Oruç İçin Niyet Etme Zamanı

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç geçerli kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli olsa da niyetin dil ile ifade edilmesi gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. İmsaktan sonra niyet etmek için ise oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir.

Oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterli olsa da geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde belirtilmesi daha faziletlidir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Belirtilirken “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde ifade edilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.