Çevre Bakanı Özhaseki, Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Törenine Katıldı
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • Çevre Bakanı Özhaseki, Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Törenine Katıldı

Çevre Bakanı Özhaseki, Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Törenine Katıldı

ABONE OL
5 Aralık 2023 17:46
Çevre Bakanı Özhaseki, Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Törenine Katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem Bölgesindeki 22 Bin Konutun Temeli Atıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’nda düzenlenen “Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni”ne katıldı. Törende, deprem bölgesindeki illerin şehir merkezlerinde yapılacak 22 bin konutun temeli atıldı. Bakan Özhaseki, hazır olan köy evlerinden 8’inin hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti.

Türkiye’nin Deprem Kuşağında Olduğu Hatırlatıldı

Bakan Özhaseki, konuşmasında Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu hatırlatarak, kentsel dönüşüm, altyapı ve üstyapı çalışmalarını deprem risklerini dikkate alarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Kahramanmaraş merkezli depremlerde 18 milyon insanın zarar gördüğünü belirten Özhaseki, bölgede ağır hasarlı, yıkılan veya yıkılacak olan 680 bin civarında bina ve 170 bin civarında iş yerinin bulunduğunu aktardı.

Deprem Bölgesindeki Konutların İnşası Hızla Devam Ediyor

Bakan Özhaseki, deprem bölgesinde yapılan konutların inşasının hızla devam ettiğini vurgulayarak, “Bugüne kadar 200 binden fazla konutun inşaatına başladık. Evlerimizi en fazla 5 katlı olacak şekilde TOKİ, Yapı İşleri ve Emlak Konut marifetiyle yapmaya başladık. Şu an 46 bin konutumuz verilebilecek ve oturulabilecek durumda. Her ay 10 bin, 20 bin evi yaptıkça vatandaşa teslim edeceğiz.” dedi. Ayrıca şehir merkezlerinde de 100 bin yeni konut yapılacağını belirtti.

Yerel Yönetimlere Kentsel Dönüşüm Çağrısı

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm yapmak isteyen tüm yerel yönetimlerle işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. İstanbul’daki belediyelere özellikle çağrıda bulunan Özhaseki, “Geri dönüşüm yapmak istiyorsanız, hazırlayıp gelin, elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm Hızlandırılacak

Bakan Özhaseki, denetimlerin sıkılaştırılacağını ve kentsel dönüşümün hızla gerçekleştirileceğini belirterek, bugüne kadar 2 milyon 200 bin konutun değiştirildiğini ve 400 bin konutun inşaatının devam ettiğini söyledi. Ayrıca Dünya Bankası’ndan alınan 4 milyar lira krediyle Malatya’nın altyapısının yenileneceğini de vurguladı.

Bakan Özhaseki, törenin ardından Malatya Valiliğini ziyaret etti ve çıkarılan “Otlayan Karaca” mozaiğinin replikasını hediye olarak aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.