Ankara Garı katliamında verilen cezalar onandı

Ankara Garı katliamında verilen cezalar onandı

ABONE OL
14 Ekim 2020 14:14
Ankara Garı katliamında verilen cezalar onandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce, 7 Kasım 2016’da başlanan, 54 celse görülen 19’u tutuklu 36 sanığın yargılandığı davada Ağustos 2018 tarihinde karar verildi. Mahkeme heyeti, sanıklar Abdülmubtalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakub Şahin, Hakan Şahin, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç’u ‘anayasal düzeni ihlal’ suçundan 1’er, ‘100 kişiyi kasten öldürme’ suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Bu sanıklar 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da ayrı ayrı 10 bin 557’şer kez hapisle cezalandırıldı. Sanıklardan Yakup Şahin, Hüseyin Tunç, Abdülmubtalip Demir, Metin Akaltın ayrıca ‘izinsiz patlayıcı madde bulundurmak’ suçundan da 10 yıl hapis cezası aldı.

9 SANIĞA DA ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZA VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanıklar Burak Ormanoğlu, Suphi Alpfidan, Mehmedin Baraç, Nihat Ürkmez ve Yakup Karaoğlu’na ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 12’şer yıl hapis verirken, sanıklar Esin Altıntuğ, Hatice Akaltın, Yakup Yıldırım ve Abdulhamit Boz’a aynı suçtan 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. Sanık Erman Ekici’nin ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmeden mahkeme, söz konusu sanığın 100 kişiyi ‘kasten öldürme’ ve 391 kişiyi ‘kasten öldürmeye teşebbüs etme’ suçlarından da tekrar yargılanmasına hükmetti.

FİRARİ SANIKLARIN DOSYASI AYRILDI

Mahkeme, firari sanıklar İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız ve Hasan Hüseyin Uğur’un dosyalarının ayrılmasına, ölen sanık Mehmet Kadir Cabael hakkında açılan davanın ise düşürülmesine hükmetti.

İSTİNAF, KARARI YERİNDE BULDU

Kararın ardından sanık avukatları ile müşteki avukatları kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne (İstinaf) taşıdı. Yaklaşık 1,5 yıl süren incelemenin ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’inci Ceza Dairesi, tüm istinaf taleplerini reddederek, Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararları hukuka uygun buldu. Ceza Dairesi kararında; saldırının planlanması, gerçekleşmesi ve sonrasında yaşananlarla ilgili detaylı bilgiler paylaşarak, kararı istinaf eden sanık ve müştekilerin taleplerinin tek tek incelendiğine; ancak verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığı belirtilerek istinaf başvurularının esastan reddedildiği bildirildi. Ceza dairesi, yapılan istinaf başvurularının reddinin gerekçelerini her sanık ve müşteki yönünden tek tek açıklarken, yerel mahkemenin verdiği kararların tamamını hukuka uygun buldu. Ceza dairesi ayrıca, verilen kararın Yargıtay ilgili Ceza Dairesi nezdinde temyiz yolunun açık olduğunu belirtti.

Kaynak: DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.