Ev alacaklara Ytong’tan depremle ilgili önemli uyarılar

Ev alacaklara Ytong’tan depremle ilgili önemli uyarılar

ABONE OL
16 Haziran 2020 07:40
Ev alacaklara Ytong’tan depremle ilgili önemli uyarılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası normalleşme sürecinde Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmasının ardından, bankaların açıkladığı kredi faiz oranlarında büyük oranda düşüş yaşandı.

Konut, tatil, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde yaşanan tarihi düşüş sebebiyle başta emlak sektörü olmak üzere pek çok sektörde hareketlilik yaşanıyor. Emlak sektöründe konut satışlarına talebin arttığı bu dönemde Ytong, ev alacaklara ülkemizin en önemli gerçeği depreme dayanıklı konut seçimi için önerilerini sıraladı.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birinin deprem gerçeği olduğuna dikkat çekerek “Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde yer alıyor ve 83 milyona ulaşan nüfusumuzun yüzde 98’lik bölümü deprem kuşağı üzerinde yaşıyor. Bu nedenle konut satın almak isteyenler, konumundan, büyüklüğünden, iç tasarımından önce binanın depreme dayanıklı olup olmadığına bakmalı, niteliğinden emin olmağı konutları satın almamalı.” dedi.

Bina yaşına dikkat

Depreme dayanıklı konut seçiminde bina yaşının önemine dikkat çeken Hinginar, “Ülkemizde deprem yönetmelikleri 1940 yılından itibaren uygulanıyor ancak kapsamlı uygulanmaya başlaması 1975 yönetmeliği ile oldu. Sonrasında 1998 yönetmeliği ile çağdaş ülkelerin deprem yönetmeliklerine uygun hale getirildi. 1998 yılında yenilenen bu yönetmelik ve 1999 depremlerinin ardından yapı denetimi, müteahhitlik hizmetleri ve malzeme kalitesindeki hızlı gelişmeler ile 2000 yılından sonra yapı kalitesinde kayda değer bir artış oldu. Bu açıdan tüketicilere konut satın alırken, 2000 yılından sonra yapılmış binalara odaklanmalarını öneriyorum” dedi.

Ytong’tan depremle ilgili 8 uyarı

Konut satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konular arasında finansman kolaylığının yanı sıra deprem gerçeği ve yaşam kalitesinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Fethi Hinginar özellikle şu başlıklara dikkat çekti;

1.Bina yaşına dikkat edilmeli, 2000 yılından sonra yapılan binalar tercih edilmeli.

2.2000 yılından önce yapılmış binalar için varsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı kuruluşlarca yapılmış bina ‘Deprem Dayanıklılık Raporu’ incelenmeli.

3.Tecrübeli müteahhitlik hizmeti veren firmaların, yetkin mimar ve mühendislerin görev aldığı projeler tercih edilmeli.

4.Bağımsız yapı denetim hizmeti almış olmalı.

5.Binada nitelikli malzeme kullanılmış, doğru uygulanmış olmalı.

6.Korozyon ve rutubete karşı tedbirler alınmış ve uygulanmış olmalı.

7.Bina ağırlığını azaltmak için hafif yapı elemanlarından faydalanılmalı.

8.Projesine uygun şekilde inşa edilmeli.

Hafif yapılar hayat kurtarır

Fethi Hinginar, inşaatta kullanılan malzemeleri depreme dayanıklı yapılaşmada hayati rol oynadığına vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“Yönetmeliklerin ortaya koyduğu çok basit kurallar var. Bunlar depremde hayat kurtaracak kadar önemli. Örneğin yapıya etkiyen deprem enerjisini azaltmak için, hafif ve sünek yapılar önem kazanıyor. Ytong bloklar ile oluşturulan duvarlar, hafiflikleri ile deprem tasarım kuvvetlerinin azalmasını sağlıyor. Daha hafif binalar inşa ettiğinizde deprem risklerini de o oranda azaltmış oluyorsunuz. Hafif bina için hafif yapı malzemesine ihtiyaç vardır. Ytong’un en önemli özellikleri olan ısı yalıtımı ve yangın dayanıklılığı yanında hafifliği de deprem yükleri karşısında avantajlar sunuyor ve depreme dayanıklı yapılaşmaya bu anlamda önemli katkı sağlıyor. Halkımız da ev alıp kiralarken binanın dayanımını, sorgulamalı.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.