Eski IMF Başkanı Rato hakkında bir yolsuzluk davası daha açıldı
  • Mizrak Haber
  • Dünya
  • Eski IMF Başkanı Rato hakkında bir yolsuzluk davası daha açıldı

Eski IMF Başkanı Rato hakkında bir yolsuzluk davası daha açıldı

ABONE OL
2 Mart 2021 09:32
Eski IMF Başkanı Rato hakkında bir yolsuzluk davası daha açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato hakkında yeni bir yolsuzluk davası daha açıldı.

Eski IMF Başkanı Rato hakkında bir yolsuzluk davası daha açıldı

2018’de zimmete para geçirmekten suçlu bulunan IMF’in eski Başkanı Rodrigo Rato, İspanya’da yolsuzluk, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamaları yüzünden yeniden sanık sandalyesine oturacak.

Başkent Madrid’deki Madrid Yüksek Adalet Mahkemesi’nin (TSJM) 31 numaralı İş Mahkemesi Soruşturma Yargıcı Antonio Serrano-Arnal, Rato hakkında yeni bir yolsuzluk davası açılmasını onayladı.

Serrano-Arnal, savcının Rato ve 13 kişi ile birlikte iki şirket ve bir hukuk bürosuna ticari yolsuzluk, kara para aklama ve yolsuzluk komplosu çerçevesinde vergi kaçırma suçlarından yargılama teklifini kabul etti.

İHA’nın haberine göre; Mahkeme ayrıca, Rato’nun davasında yapılan mal varlığı soruşturmasının ön yargılamasını 5 yıllık yargı sürecinin sonunu işaret eden kısaltılmış bir prosedüre dönüştürmeyi onayladı.

Rato’nun yolsuzlukları 2011-2012 yılları arasında Bankia Finans başkanı iken organize ettiği üzerinde duruluyor. Rato ve diğer sanıkların o dönemde Bankia Finans tarafından imzalanan reklam sözleşmelerinden 2 milyon euro’dan fazla parayı zimmetlerine geçirdikleri düşünülüyor.

Rato, daha önce adını Bankia Finans olarak değiştiren Caja Madrid’in 63 yöneticisinin kişisel harcamalara tahsis ettiği bir ağı suiistimal etmesinden dolayı 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 73 yaşındaki Rato, ilerleyen yaşı ve koroner hastalıkları yüzünden bu cezanın bir kısmını çektikten sonra 12 Şubat’tan itibaren evinde gözaltında tutulmaya başlandı.

Rato ve diğer 34 sanık ise bir başka davada, Bankia Finans’ın sahte halka arzından 8.5 yıl hapis cezası ile suçlanmış, ancak Yargıtay Eylül 2020’de beraat kararı vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.