Ana sayfa GÜNDEM Pandemi döneminde çevrimiçi çocuk istismarı 3 katına çıktı

Pandemi döneminde çevrimiçi çocuk istismarı 3 katına çıktı

75
0
Pandemi döneminde çevrimiçi çocuk istismarı 3 katına çıktı
Pandemi döneminde çevrimiçi çocuk istismarı 3 katına çıktı

Avrupa’da aşılama çalışmalarının başlamasının ardından, suç örgütlerinin kısa bir süre içinde sahte koronavirüs aşılarını piyasaya sürdükleri ortaya çıktı. Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Avrupa Polis Teşkilatı’nın (Europol) Genel Müdürü Catherine de Bolle, bu hafta bir Avrupa ülkesinde sahte koronavirüs aşıları ele geçirildiğini açıkladı.

“BAZI İNSANLAR TÜM AHLAKİ PUSULALARINI KAYBETTİ”

Salgın döneminde suçluların altın çağını yaşadığını kaydeden De Bolle, internet üzerinden çocuk istismarının da endişe verici boyutlarda arttığını vurgulayarak, “Bazı insanlar, bu krizde tüm ahlaki pusulalarını kaybetti” dedi. Suçluların değişen koşullara çok çabuk uyum sağladığını ifade eden genel müdür, Avrupa’da aşılama çalışmalarının başlamasının ardından, kısa sürede sahte koronavirüs aşılarının da piyasaya sürüldüğünü belirtti.

“SUÇLULAR İNSANLARINI KORKULARINI SÖMÜRÜYOR”

Bu hafta içinde bir Avrupa ülkesinde sahte aşı ele geçirildiğini ve bu ülkeye gerekli desteği vermeye başladıklarını söyleyen Catherine de Bolle, sahte aşının hangi ülkede yakalandığını ise açıklamadı. De Bolle, “Sahte aşılar dolaşımda. Bu çarpıcı bir durum. Çünkü, gerçekte aşılar, sadece hükümetler tarafından dağıtılıyor.” şeklinde konuştu. Kriz dönemlerinde suçluların, insanların korkularını sömürdüğüne işaret eden Europol Genel Müdürü, sahte koruyucu ekipman ve sahte negatif koronavirüs testi sertifikasından sonra, şimdi de sahte aşıların piyasaya sürüldüğüne dikkati çekti.

Pandemi döneminde çevrimiçi çocuk istismarı 3 katına çıktı

“ÇEVİRİMİÇİ ÇOCUK İSTİSMARI ENDİŞE VERİCİ BOYUTTA”

Salgın döneminde insan kaçakçılığı ve uyuşturucu suçları eskisi gibi devam ederken, diğer suçların internet üzerine kaydığını söyleyen De Bolle, özellikle çevrimiçi çocuk istismarının endişe verici boyutlarda arttığını vurguladı. Bazı üye ülkelerde çocuk istismarı vakalarının 3 katına çıktığını belirten Europol Genel Müdürü’ne göre, okulların kapalı olması nedeniyle pek çok çocuğun evde olması bunun en önemli nedeni.

EVDE KALAN ÇOCUKLAR PEDOFİLLERİN HEDEFİ OLDU

Uzaktan eğitim nedeniyle saatlerce internet başında kalan çocuklar, özellikle oyunlar aracılığıyla pedofillerin hedefi oluyor. Salgın nedeniyle çoğunluğu evde kalan tacizciler, çocuklara daha kolay yaklaşma fırsatı buluyor. Kendisinin de 3 çocuk annesi olduğunu söyleyen Belçikalı yönetici, “Biz ebeveynler, çocuklarımıza karşıdan karşıya nasıl geçileceğini öğrettiğimiz gibi, internet trafiğini nasıl idare edeceklerini de öğretmeliyiz” dedi.

Pandemi döneminde çevrimiçi çocuk istismarı 3 katına çıktı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here