Kalenderidis’ten Türkiye İtirafı: Hamleleriyle Biz…

Kalenderidis’ten Türkiye İtirafı: Hamleleriyle Biz…

ABONE OL
22 Mart 2021 11:16
Kalenderidis’ten Türkiye İtirafı: Hamleleriyle Biz…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunan İstihbarat Teşkilatı ve eski Yunanistan üyesi Savvas Kalenderidis, Türkiye’deki istişare toplantısında çok sayıda önlem alındığını itiraf etti.

Eski Yunan ajan Savvas Kalenderidis ülkesinde katıldığı canlı yayında Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden görüşmelerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 

Kalenderidis, Yunan sunucunun görüşme öncesi Türkiye’nin Yunanistan, İsrail ve Avrupa Birliği’ne bir not gönderdi, ”Kısaca Türkiye MEB’imizin bulunduğu bölgede izin almadan bir araştırma yapmanıza izin vermeyiz dedi. Bu açıklamayı keşif temaslarının başlamasından sadece birkaç saat önce yapıyorlar bu genel olarak ne anlama geliyor?” 

Bu nota elektriği İsrail’den Kıbrıs’a, Girit’e, Mora ve Avrupa’nın geri kalanına aktaracak bir elektrik akımı borusu olan euroconnector ile ilgilidir. Doğu Akdeniz’den geçmek zorunda kalacakları için Türkiye bu notayı gönderiyor. Bu bölgenin Türkiye’nin ilgilendiği deniz alanı olduğunu, Türk kıta sahanlığı olduğunu tescil ettirmek ve göstermek için. Bu 3 ülkenin Türkiye’den izin alması gerekiyor. Kısaca İsrail, Yunanistan ve AB Türkiye’den izin istemeli diyorlar. Ankara’nın 28. meridyenin doğusundaki ve Mısır MEB’inin kuzeyindeki tüm bölgenin Türkiye’ye ait olduğunu tescillemek istediğini söyleyen Yunan casus, ”Bu bizim için kötü bir işaret” dedi. 

TÜRKİYE HAMLELERİYLE YUNANİSTAN’I ALT ETTİ 

Türkiye’nin bölgede Kıbrıs’ın MEB’ini ve Yunan kıta sahanlığını ihlal ettiğini öne süren Kalenderidis, ”Maalesef istikşafi temaslar ile Türklere hoşgörü kağıdı verdik. Türkiye istikşafi görüşmelerdeki hamleleriyle Yunanistan’ı alt etti.” 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz meselesinde İsrail, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE),Fransa ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini düzelterek önündeki engelleri kaldırmayı amaçladığını ifade eden Kalenderidis şunları kaydetti: Yunanistan’ın istikşafi görüşmelerdeki hatası sert şartlar ve koşullar koymamasıydı. Sadece gemilerin Kıbrıs ve Yunan MEB’inden çekilmesini şart koyduk. 

Fakat Türk-Libya anlaşmasını, Mavi Vatan’ı veya Çeşme gibi diğer araştırma gemilerini şart koşmadık. Şimdi maalesef bir provokasyon dönemi yaşıyoruz. Türkiye istikşafi temaslar yoluyla AB’nin kapısını açtı. Ve maalesef artık Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.