Joe Biden’a Ermeni Soykırım İddiasını Kabul Etme Ç…

Joe Biden’a Ermeni Soykırım İddiasını Kabul Etme Ç…

ABONE OL
22 Mart 2021 11:17
Joe Biden’a Ermeni Soykırım İddiasını Kabul Etme Ç…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’li bir grup senatör, Başkan Joe Biden’a, 1915 yılında sözde gerçekleştiği iddia edilen olayları “soykırım” olarak tanıma çağrısı yapan bir mektup gönderdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde öncülüğünü Demokrat Senatör Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn’in yaptığı ve 38 senatörün imza attığı mektup, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından duyuruldu.

“ERMENİ ‘SOYKIRIMINI’ TANIMANIZI İSTİYORUZ”

Her iki partiden de senatörlerin isimlerinin yer aldığı mektupta, Biden’ın geçen yıl yaptığı bir konuşma hatırlatılarak, “Ermeni soykırımı gerçeğini resmen tanıma çağrısını güçlü şekilde yapmak üzere size yazıyoruz.

Geçmişte Ermeni soykırımını soykırım olarak tanımıştınız, şimdi Başkan olarak yine aynı şeyi yapmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

2019 yılında ABD Kongresinin her iki kanadında da kabul edilen “1915 olaylarının soykırım olarak tanınması” yönündeki karar tasarılarına atıf yapılan mektupta, Biden yönetiminin olayı “soykırım” olarak resmen tanıyarak Kongreye katılması gerektiği savunuldu.

“SESSİZLİĞİNİZİ BOZUN”

Daha önceki yönetimlerin bu yönde resmi bir adım atmayıp sessiz kaldıklarına dikkat çekilen mektupta, Biden yönetimine bu sessizliği bozması çağrısı yapıldı.

ABD Başkanı Biden, geçen yıl başkan adayı iken yaptığı 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasında, olayları “soykırım” olarak tanımlamış ve başkan seçilmesi halinde bu yöndeki bir Kongre tasarısına destek vereceğini ifade etmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.