Nihat Özdemir’den çarpıcı açıklamalar

Nihat Özdemir’den çarpıcı açıklamalar

ABONE OL
22 Mart 2021 11:31
Nihat Özdemir’den çarpıcı açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TFF Başkanı Nihat Özdemir, beIN SPORTS’ta önemli konulara dair açıklamalar yaptı. Özdemir’in sözlerinden öne çıkanlar şöyle:

“HARCAMA LİMİTİNDE TAVİZ OLMAZ”

“TFF Başkanı olarak 1 Haziran’da 2 yılı dolduracağım. 2 yıla yakın bir zaman geçti ama pandemi, kurlardaki hareketlilik, kulüplerimizin sıkıntıları oldu. Takım harcama limitleri diye yeni bir konuya girdik. Bu tabloyu büyüterek, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig’i de bu tablonun içine alarak, tüm kulüpleri denetim altına almak üzere yola çıktık. Genel kurulun bize verdiği yetkiyle sicil kurulu inşa ettik. Hedefimiz kulüplerin finansal yapılarını düzeltmekti. UEFA ile kulüplerimizin ilişkilerinden dolayı büyük zarar gördüklerini, büyük cezalara çarptırıldıklarını, Avrupa’dan men cezaları aldıklarını da yaşadık. Trabzonspor son saniyede şampiyonluğu kaçırdı, 2. olmasına ve ön eleme oynama hakkı olmasına rağmen UEFA kararıyla 1 yıl men oldu, yerine Beşiktaş gitti. Bu durumların yaşanmaması için yola çıktık. Bu işin maddi tarafının düzelmesi yolunda atmış olduğumuz adımlar. Her transfer dönemi başında harcama limitlerini kamuoyuna ilan ettik. İlk yıl, %30 geçebilirsiniz dedik. Sonra, %15 dedik. Bu yıl transfer döneminde hiçbir artış olmadan, ancak transfer yapabileceklerini kamuoyuna açıklayarak yolumuza devam edeceğiz. Bir takımımız 18 transfer yaptı, sonra bunu 22’ye çıkarttı. Galatasaray ve Beşiktaş’ın da transferleri oldu. Bunların hepsini yaparken, bize beyan ettikleri finansal yapıları değerlendirdik ve oyuncuların lisanslarını verdik. Harcama limitlerinde taviz olmaz”

“HAKLAR 18 TAKIM İKEN 21 OLDU”

“Haklar 18’e bölünürken, 21’e bölündü. Küme düşmeyi kaldırdığımız için yayıncı kuruluş gelirleri 18 yerine 21’e bölünmeye başladı ve her bir takım eksik gelir alarak bundan nasibini aldı. Taraftar gelirlerinde, saha içi gelirlerinde, forma gelirlerinde düşüklük oldu. 1. Lig takımları da dahil olmak üzere maddi yapılar bozuldu ve büyük bir gelir kaybına uğradılar. Kulüpler, pandemiden önceki döneme göre gelirlerinde neredeyse yüzde 30-35 civarında gelir kaybına uğradılar. Yatırım yapma politikalarını da büyük ölçüde etkiledi”

SEYİRCİLER GERİ DÖNECEK Mİ?

“Biz bu yolda yürürken, TFF olarak karar alarak yürüyemiyoruz. Sağlık kurulunun kararları önemli. Aldığımız her kararda, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığıyla sürekli temas halindeyiz, görüşmeler yapıyoruz. Bugünkü tabloya baktığımızda kırmızıların olduğu bir Karadeniz bölgesi var, bizim Süper Lig’de orada oynayan iki takımımız var. Bunun yanında İstanbul, neredeyse kırmızıya yakın seyretmekte rakamlar. Biz bu aşamada, herhangi bir şekilde seyircili oynamayı kolaygörmüyoruz. Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığımız görüşmelerde, 1 Nisan tarihine kadar seyircisiz oynama kararımız devam etmekte. 1 Nisan’da bir durum değerlendirmesi yapacağız, aşılanma durumu nedir, vaka sayısı nereye gidiyor, ona göre karar vereceğiz. Nisan sonrasında seyircili oynayıp oynamayacağımız, hangi oranda seyircili oynayacağımız, localarda seyirci olup olmamasını TFF tek başına alamaz”

“ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ SEYİRCİLİ OLMALI”

“İnanıyorum ki Şampiyonlar Ligi finalinde Avrupa’nın çok iyi iki takımı gelip İstanbul’da finali oynayacaklar. Stadımız çok güzel, Avrupa’da rastlanmayan bir zemin yaptık. Tribünlerimiz çok güzel, aydınlatma çok güzel, ses düzeni inanılmaz. Bir tek şey eksik, seyircili oynamak istiyoruz. İnşallah 1 Nisan’da, sayın bakan ile yapacağımız toplantıda alacağımız kararlardan biri, Şampiyonlar Ligi finalindeki maçın seyircili olması. Seyircili oynamayı çok istiyoruz. HES kodu getirebiliriz, test zorunluluğu getirebiliriz ama bu stadı, bu finali, Türkiye’nin pandemide nasıl bir noktaya geldiğini tüm dünyaya göstermemiz açısından ne yapıp edip tribüne seyirci almamız lazım. 40 bin kişiye oynasak, 30 bini yurt dışından gelecek, onlara PCR testi ya da HES kodu gibi şeyleri getirerek seyircili oynamak istiyoruz. Bu Türkiye’nin sağlık konusudur, danışarak devam etmek istiyoruz”

“VAR’DAN ÇOK MEMNUNUZ”

“VAR’dan çok memnunuz. Sahada idare eden de, VAR’daki de insan, hata yapabilirler. Bizim isteğimiz, eğer bir hata yapılacaksa bunu en aza indirgemek. Ben her yıl VAR’da daha iyiye gittiğimizi düşünüyorum. En iyi sistemi kurduk”

FENERBAHÇE’NİN VAR OPERATÖRÜ İDDİALARI

“2018-19 sezonunda VAR sistemini kurarken operatör için ihaleye çıktık, birçok şirket teklif verdi, Hawk-eye bunlardan biriydi, fiyatı da ucuz değildi. Hawk-eye büyük bir şirket, esas bu işin sahibi de Sony ama İngiltere’de yer almış bir şirket. Bunu seçerken nelere dikkat ettik. Hawk-eye FIFA’nın Dünya Şampiyonası’nı, UEFA’nın Avrupa Şampiyonası’nı, Şampiyonlar Ligi’ni, UEFA Avrupa Ligi’ni düzenliyor. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerin de operatörlük hizmetlerini yapıyor. Bunların hepsini düşünerek Hawk-Eye’ı seçtik. Hawk-Eye, Türkiye’den önemli insanları seçip, kimlik üzerinden her türlü araştırmasını da yaparak bize geldi, eğitti, imtihana sokturdu, lisans aldırdı ve göreve getirdi. O kadar iyi operatör çocuklarımız var ki, Şampiyonlar Ligi maçlarında VAR odasına giden çocuklarımız var, gurur duyuyoruz. Hawk-Eye’e bu sistemi kurduğu için teşekkür ediyorum. Bir kulübümüz VAR çizgisi üzerine açıklama yaptı ve çeşitli siyasi ilişkilerinin olduğunu, bir takımın önünü kesmek için yapıldığını ifade etti, saygı duyduk. Bunu aldık, hem disiplin kuruluna, hem de 6222’yi düşünerek bunları İstanbul Başsavcılığına müracaatımızı yaptık araştırın diye. Bence çok büyük yanlışlık yaptılar. Bu maçın neticelerini buna bağlamamaları gerektiğine inanıyorum. Operatör arkadaşımızın, ofsayt çizgisinin çizilmesindeki dahili, %0’dır. Kararı veren, hakemdir. Yönetici arkadaşlarımız açıklamada bulundular, biz de açıklama yaptık. Arkadaşlarımız, ellerindeki belgeleri sadece yargıya değil, bize de vermeleri gerekiyor. Yanlış varsa, başka bir yerde aramaları gerekiyordu. Bu yolu seçtiler, saygı duyuyorum, biz de gerekli hukuksal işlemleri başlattık”

“TÜRK HAKEMLER TAKDİR GÖRMÜŞTÜR”

“Türk hakemlerin kalitesi takdir görmüştür, bizim MHK ve hakemlerimiz böyle. Uzun zamanlardan beri, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde 3 Türk hakemi, 3 ayrı maçta görevlendirildi. Başka ülkelere bakın, bir ülkenin 3 hakeminin birden görev alması görülmemiştir. Türk hakemlerin kalitesi UEFA’da takdir görmüştür, bizim MHK ve hakemlerimiz böyle. Yabancı hakem gelsin deniyor, biz zaten yurt dışına hakem yolluyoruz, öyle bir şeye ihtiyacımız yok. Hakemler saniyenin 10’da 1’inde karar veriyor. Kart olayı, penaltı olayı, hareketli mi, kapalı mı, top mu ele çarptı, el mi topa çarptı… Şimdi yeni bir sistem var, VAR. VAR’ı kamuoyu yeni bir hakem gibi düşünüyor, hakeme yardım eden bir yer ve hangi konularda müdahale edeceğiz, 55 tane UEFA ülkesinin uyduğu bir genelgeyle belli. Bunların hepsi VAR’ın nasıl uygulanacağına dair talimatnamelerde var. Hakem hata yapabilir, VAR’daki de hata yapabilir, bir kasıt var mı, yok mu?”

AHMET ÇAKAR’IN İDDİALARI

“Hakem camiasının saygın bir ismi, önemli bir gazetede yazı yazan biri (Ahmet Çakar),3 defa, ayrı ayrı programlarda, Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar dedi diyor. Verdik başsavcılığa, şimdi hakemin adını veremem diyor. Git şimdi savcılığa hesap ver. Ortalığı karıştırmak, kaos yaratmak için hakemlik camiasına yazık ediyorlar”

“Son zamanlarda komplo teorisinin artmasının tek nedeni var, sosyal medya. Dünyanın en iyi hakemini getirin, sahada görev yapan oyuncular ve artı iki teknik direktör iyi niyetli olursa hakem en iyi maçı idare eder. Kulübedeki teknik direktörler ve oyuncular iyi niyetli değilse olmaz. Ki dünyanın en iyi ikinci hakemi Cüneyt Çakır ve ekibidir. Beşiktaş-Başakşehir kupa yarı finalinde, oyuncular ve teknik ekip tamamen Fırat Aydınus’a yardımcı oldular ve Fırat Aydınus dört dörtlük bir maç yönetti. Maç sonunda, kimse hakeme bir şey demedi”

BOZUK ZEMİNLER…

“Sahaya onay veren arkadaşlarımız maçtan önce sahaya gidiyorlar ve oynamaya elverişliyse maçı oynatıyorlar, bizim yetkimiz bu. Bizim bu konuda yetkimizin artmasını ve bir parça daha dahil olmamız gerektiğini düşünüyorum. Sahaya çim ekmekle futbol sahası yapılmaz. Evvela altyapı çalışması yapacaksınız, bunun adına direnaj denir, birçok sahamızda bu yok. Olmadığı için problemler yaşanıyor. Olimpiyat Stadyumu, bu tekniğin son şartlarına göre yapılmış bir saha”

“Kulüplerimizin yayıncı kuruluşa önyargılı yaklaşımlarından dolayı, bazı görüntüler veriliyor, verilmiyor sözleri, federasyonla, yayıncı kuruluşla bir tezgah kuruyormuşuz gibi düşünecek kadar bazı insanlarımızın düşünce fakiri olduğunu burada açıkça ifade ediyorum. beIN Sports kalite yönünden, personel seçimi yönünden, program kalitesi yönünden teşekkür ediyorum”

“beIN Sports’un yayınlarının yok pahasına bir bedelle kaçak yayınlanmasıyla vergi kaybı da oluyor devletin. beIN daha çok para kazansa, daha çok vergi verecek, kulüplerimize daha çok para verecek. Bunun için yasa gerekiyorsa, yasayı çıkarmamız lazım. Bu yasanın hazırlanması lazım. Meclis’teki tüm parti liderleriyle bunu konuşup, mücadeleyle bunu işi yapabiliriz. Mücadele edersek, bu kaçak yayınları önleyebiliriz”

FENERBAHÇE’NİN 28 ŞAMPİYONLUK BAŞVURUSU

“Fenerbahçe’nin şampiyonlukları konusunda bir müracaatı oldu, kurullarımız bunu inceliyorlar, yakın zamanda tahmin ediyorum ki bir cevap verilecek. Fenerbahçe müracaat edince, İstanbulspor Başkanı aradı ve ‘Başkan biz de şampiyon olmuşuz’ dedi. Bizim yayın gelirlerinden dağıttığımız bir pay var, bunu şampiyonluk sayısına bölüyoruz. Daha önce de bir müracaat var, o zaman bir ret var. Biz inceleyeceğiz”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.