Öğretmenlikten Kuş Gözlemciliğine: Doğanın Renkleriyle Buluşan Ünlü
  • Mizrak Haber
  • Magazin
  • Öğretmenlikten Kuş Gözlemciliğine: Doğanın Renkleriyle Buluşan Ünlü

Öğretmenlikten Kuş Gözlemciliğine: Doğanın Renkleriyle Buluşan Ünlü

ABONE OL
30 Nisan 2024 16:12
Öğretmenlikten Kuş Gözlemciliğine: Doğanın Renkleriyle Buluşan Ünlü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğaya ve Kuşlara Merak Salan Öğretmen

Üniversiteye kadar kendi güvercinlerini besleyen Ünlü, sınıf öğretmenliğine başladığı yıllarda doğadaki kuşları gözlemleme tutkusunu keşfetti. İlk olarak bir dürbünle başlayan macerasını Kars’ta dağ tepe demeden sürdüren Ünlü, amatör bir hobiden profesyonel bir tutkuya dönüştü.

Kuşları Fotoğraflamak ve Seslerini Kaydetmek

Ünlü, Türkiye’deki 380 kuş türünün fotoğraflarını çekip bazılarının seslerini kaydederek, doğanın güzelliklerini belgeledi. Kendisine fırsat bulduğu zamanlarda kuş davranışlarını gözlemleyen Ünlü, kuş gözlemciliğinin önemine vurgu yaparak, bu alanda uzmanlaşmıştır.

Profesyonel Kuş Gözlemciliği ve Eğitim

Ünlü, kuş merakını daha ileri seviyeye taşıyarak Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde kuşlar üzerine yüksek lisans yapmıştır. Şu an “taş bülbülü” isimli kuş türünü inceleyen Ünlü, kuşları fotoğraflayıp arşivleyerek bilimsel çalışmalarda kullanmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, öğrencilerine kuşları tanıtmak için çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.