Kanada’da Yapılan Araştırmaya Göre: Gürültülü Araba Tutkusu Psikopati ve Sadizm ile İlişkilendiriliyor
  • Mizrak Haber
  • Magazin
  • Kanada’da Yapılan Araştırmaya Göre: Gürültülü Araba Tutkusu Psikopati ve Sadizm ile İlişkilendiriliyor

Kanada’da Yapılan Araştırmaya Göre: Gürültülü Araba Tutkusu Psikopati ve Sadizm ile İlişkilendiriliyor

ABONE OL
3 Mayıs 2024 16:09
Kanada’da Yapılan Araştırmaya Göre: Gürültülü Araba Tutkusu Psikopati ve Sadizm ile İlişkilendiriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Psikoloji Profesörü Julie Aitken Schermer’in Araştırması

Kanada’daki Western Üniversitesi’nden bir psikoloji profesörü olan Julie Aitken Schermer, çoğunluğu erkek olan 529 gençle yürüttüğü araştırmada, gürültülü arabalar, modifiye ve araba sürmenin bireylere “havalı” hissettirip hissettirmediğini inceledi.

Araştırmanın Bulguları ve Değerlendirmeleri

Julie Aitken Schermer, Canadian Broadcasting Company’e yaptığı açıklamada, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan gürültülü arabalar, kamyonetler ve egzozu patlayan motosikletlerin insanları ve hatta hayvanları rahatsız ettiğini belirtti. Verilere dayanarak yaptığı değerlendirmede, gürültülü araba tutkusu ile erkek olma, psikopati ve sadizm arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Schermer, “Gürültülü araçlara duyulan bu özlem, duygusal tepkilere karşı duyarsızlık ve başkalarının rahatsızlığına aldırış etmemekle ilişkilendirilebilir. Bu durum psikopati belirtilerini taşıdığını gösteriyor ve bu kişiler genellikle başkalarının rahatsızlığını izlemekten keyif alabilirler.” şeklinde konuştu.

Önlemler ve Sonuç

Gürültülü araçların yaşam kalitesine zarar verdiği düşünüldüğünde, New York’taki yerel yönetim bile bu konuda önlemler almaya başlamış durumda. Düşüncesiz sürücülere karşı önlem almak adına özel gürültü kameraları yerleştirilmesi gibi çalışmalar yapılıyor. Schermer, gürültülü araba tutkunlarının tamamının suçlu olmadığını belirtse de, “Gürültülü araçlara olan ilgi, yasa dışı faaliyetlerde bulunan kişilerle benzer kişilik özellikleri taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.