Ulaştırma Bakanı: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda 1,47 Milyon Ton Yük Taşındı
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • Ulaştırma Bakanı: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda 1,47 Milyon Ton Yük Taşındı

Ulaştırma Bakanı: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda 1,47 Milyon Ton Yük Taşındı

ABONE OL
25 Mayıs 2024 15:13
Ulaştırma Bakanı: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda 1,47 Milyon Ton Yük Taşındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demiryolu Hattı Üzerinden Taşınan Yük Miktarı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda bugüne kadar toplam 1 milyon 470 bin ton yük taşındığını açıkladı.

İlk İhracat Trenleri Yola Çıktı

Türkiye’den Azerbaycan’a “Soda Külü” yüklü ilk ihracat treni ve Azerbaycan’dan Adana Yenice’ye “Plastik Ham Maddesi” taşıyan ilk tren sevkiyatları gerçekleştirildi.

İlk Ticari Taşıma Kazakistan-Türkiye Arasında Başladı

Abdulkadir Uraloğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden gerçekleştirilen ilk ticari taşımaların Kazakistan-Türkiye arasında başladığını belirtti.

Çin’den Türkiye’ye Yük Taşımacılığı

Uraloğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden gerçekleştirilen yük taşımacılığında Çin’den Türkiye’ye ulaşan yükler arasında 50 bin adet yaşam çadırının taşındığını paylaştı.

Hedefler ve Stratejiler

Bakan Uraloğlu, Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde yıllık 200 blok tren işletme hedeflerinin yanı sıra, Türkiye ile Çin arasındaki toplam seyir süresini 10 güne düşürme planlarını açıkladı.

Zengezur Koridoru ve Stratejik Önemi

Zengezur Koridoru’nun Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın etkinliğini artıracağını belirten Uraloğlu, bu koridorun bölgedeki stratejik önemine vurgu yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.