Türk Savunma Sanayiinde ASELSAN İmzalı Elektro-Optik Sistemlerin Önemi
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • Türk Savunma Sanayiinde ASELSAN İmzalı Elektro-Optik Sistemlerin Önemi

Türk Savunma Sanayiinde ASELSAN İmzalı Elektro-Optik Sistemlerin Önemi

ABONE OL
1 Mart 2024 15:05
Türk Savunma Sanayiinde ASELSAN İmzalı Elektro-Optik Sistemlerin Önemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASELSAN İmzalı Elektro-Optik Sistemlerin Önemi

Türkiye’nin en değerli savunma sanayii çıktılarından biri olan yerli/milli insansız hava araçları, 30’un üzerinde ülkede Türk S/İHA’ları tarafından önemli görevler üstlenmektedir. Bu platformlardaki elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemleri ise kritik öneme sahiptir.

ASELSAN’ın Teknolojik Gelişimi

Özellikle Suriye’deki terör bölgelerine yapılan askeri harekatlar sonrasında dışa bağımlılıktan kurtulmak isteyen Türkiye, ASELSAN imzalı sistemlerle önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Baykar ve TUSAŞ gibi Türkiye’nin önde gelen S/İHA üreticileri, bu sistemleri denemeye başlamış ve hatta yurt dışına ihraç edilen bazı platformlarda Türkiye üretimi kameralar kullanılmıştır.

ASELFİR-500’ün Başarısı

Akıncı TİHA’nın üzerinde ASELFLIR-500 takılı olarak gerçekleştirilen testler, Saros Körfezi’nde yapılmış ve hareketli deniz hedefini milli mühimmatla vurma başarısı elde edilmiştir. Bu başarı, Türkiye’nin görüntüleme sistemleri alanında elde ettiği teknolojik kabiliyeti gözler önüne sermektedir.

Gelecek İçin Yenilikler

ASELFİR-500’ün başarısının ardından daha büyük sistemlerin geliştirilmesi ve deniz/kara platformları için adapte edilmesi planlanmaktadır. Bunun yanı sıra, S/İHA’lar için geliştirilen sistemlerin farklı alanlarda da kullanılması ve ürün çeşitliliğinin artırılması hedeflenmektedir.

İhracat Potansiyeli ve TSK Kullanımı

Savunma Sanayii Uzmanı Kadir Doğan, Türkiye’nin sahip olduğu yüksek performanslı ürünlerin rekabetçi fiyatlarla pazara sunulması durumunda büyük bir ihracat potansiyeline sahip olduğunu belirtmektedir. Ancak bu ürünlerin öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.