Son dakika! Sağlık Bakanı Koca’dan önemli açıklamalar

Son dakika! Sağlık Bakanı Koca’dan önemli açıklamalar

ABONE OL
10 Ekim 2020 02:04
Son dakika! Sağlık Bakanı Koca’dan önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Bu yıl toplamda hastanelerimizde 466 milyon poliklinik muayenesi yapılmış, yaklaşık 7 milyon kişi yatarak tedavi almış, 7,5 milyon ameliyat gerçekleştirilmiş, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayımız ise 510 bin kişi olmuştur. Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi, salgın dönemi olmasına rağmen, tedavi hizmetlerimizde bir aksama yaşanmamıştır.

Türkiye salgına karşı dünyada örneği az görülen bir halk sağlığı hizmeti gösterdi.

Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişme, ülkemizin gösterdiği başarı virüse karşı kayıtsızlığa yol açmamalı. ‘Nasılsa aşı yolda’ rahatlığıyla yeni acıların önünü açmamalıyız.

Salgın boyunca Kovid-19 başta olmak üzere, tüm sağlık sorunlarına karşı güçlü kalmamız, sağlık sistemimizin başarısıdır.

Devletimiz bu mücadeleyi (Kovid-19) büyük başarıyla yürütmektedir. Salgından en az etkilenerek çıkmaya hazırlanan ülkelerden biriyiz.

“TÜRKİYE GENELİNDE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 68”

Türkiye genelindeki yatak doluluk oranı yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31.

Türkiye genelinde filyasyon ekibi sayımız ise 11 bin 800’e ulaştı. 11 bin 800 filyasyon ekibi sayısıdır. Bu, toplamda 35 bin 400 görevli demektir. Bu sayı, bazı ülkelerin salgında görevlendirdiği hekim sayısından bile fazladır.

Az olan meşhur olur, çok olan şöhret bulmaz. Filyasyon ekiplerimiz de aynen böyle, dünyaca tanınıyor. Pek çok ülkenin televizyon kanallarında, savaşçı kıyafetleri içinde hayranlıkla izlendiler.

FLAŞ YERLİ AŞI AÇIKLAMASI

Bir aşıda, iki hafta sonra ilk insanlı deneme yapılacak. Diğer aşılarda da insanlı denemeler yakında başlayacak.

Esas dalgayı Anadolu, eylül ayı itibarıyla yaşamış oldu. Vaka artışı göstermeyen kent yok gibiydi.

Semptomu olan, testi pozitifleri hasta olarak görüyoruz. Semptomu olmayan hastaları kendi haline bırakmıyoruz.

“İSTANBUL DIŞINDA VAKANIN AZALMADIĞI HİÇBİR İLİMİZ YOK”

Şu an Ankara, İstanbul’un yarısına indi. Vakayı gizleyerek bu sonucu elde edebilir misiniz?

İstanbul dışında vakanın azalmadığı hiçbir ilimiz yok.

“İLK VAKA ŞUBAT’TA GÖRÜLDÜ” İDDİASINA YANIT

Evet bir yayın yapılmış ama bunun sehven yapıldığı açıklandı editör tarafından. Mersin’de yayında bahsedilen 21 vaka, 25 Mart, Şubat değil, Mart yerine Şubat yazılmış. Mersin’de ilk vaka 22 Mart’ta görüldü. Avukat kardeşimizdi, yabancı birinden temasla almıştı virüsü, ikinci vaka da onun yakınıydı. 22 Mart’tan önce testi pozitif olan vatandaşımız varsa çıksın söylesin. Lütfen politikacılar sağlık üzerinden siyaset yapmasın. Sağlık üzerinden siyasetin şifa olmayacağını bilsinler. Biz bu süreçte 83 milyon olarak birlikte şeffaf bir şekilde birlikte yol almalıyız.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.