Ana sayfa Gündem Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17’ye...

Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17’ye yükseltti

118
0
Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17'ye yükseltti
Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17'ye yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 23’üncü Başkanı Murat Uysal’ın 7 Kasım’da görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atanmasının ardından ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) gerçekleşti. Geçtiğimiz ay politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10,25’ten yüzde 15’e çıkartan Merkez Bankası, bu ay da 200 baz puanlık faiz artırımına gitti. Böylece politika faizi yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama metninde şu ifadeler yer aldı:

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmesine karar vermiştir. Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

“GÜÇLÜ BİR PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILMASINA KARAR VERİLDİ”

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

“SIKILAŞTIRMA ADIMLARI ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞE KADAR SÜRDÜRÜLECEK”

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17'ye yükseltti

Son Dakika: Dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 8 kuruş birden düştüÖnceki makaleSon Dakika: Dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 8 kuruş birden düştü
Sonraki makaleKış nüfusu 400 bine çıkan Bodrum’da, yılbaşında ev partisi alarmı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here