Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

ABONE OL
11 Ağustos 2020 00:24
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı 4 saat sürdü. Kritik toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Lübnan’da meydana gelen patlama sebebiyle dost Lübnan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Geçtiğimiz haftanın en önemli konusu da Akdeniz ve Ege’de verdiğimiz cevaplardı. Ancak Yunan tarafı bir kez daha göstermiş, Mısır’la hiçbir hukuki temeli olmayan anlaşmaya yönelmiştir.

“TÜRKİYE’NİN HİÇ KİMSENİN HAKKINDA GÖZÜ YOKTUR”

Türkiye’nin hiç kimsenin hakkında, hukukunda toprağında meşru çıkarlarında gözü yoktur. Bizim tek talebimiz bize aynı yaklaşımla yaklaşılmasıdır. Bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz. Biz diyoruz ki gelin Akdeniz’deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Ülkemizin bu çağrısına kulak asmayan birtakım ülkeler kendi geleceklerini karartıyorlar.

“BEYAZ EŞYA SATIŞINDAKİ ARTIŞ VATANDAŞIN ALIM GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR”

Beyaz eşya satışındaki artış vatandaşın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi açısından önemli.

Salgın sebebiyle turizmde yaşanan sıkıntıları çözmek için tüm imkanlarımızla gayret gösteriyoruz.

“BOŞUNA AVUCUNUZU OVUŞTURMAYIN, IMF’YE BORCUMUZ YOK”

Birileri avucunu ovuşturuyor, ana muhalefet partisi… IMF’ye gidecekmişiz, bir şeyler isteyecekmişiz. Boşuna avucunuzu ovuşturmayın, biz o kapıları kapattık.

Türkiye, ne zaman küresel gündemlere ilişkin bir irade ortaya koysa ne zaman bölgesel hakları ile ilgili adımlar atsa ekonomi üzerinden bir hesaplaşmanın devreye sokulduğunu görüyoruz. Türkiye, ekonomide bu suni rüzgarlarla eğilip bükülebilecek bir ülke değildir.

“FAİZLER DAHA DA DÜŞECEK”

Ülkemizin 2013 yılından beri ardı ardına yaşadığı her saldırı ile birlikte korunma yöntemlerimizi geliştirdik. Girdiğimiz her mücadeleden başarılı çıktık. Türkiye’nin yükselen yıldızından rahatsız olanlar üzerimize geldiler. Başka ülkelerden talep edilmeyen şartlar bizden istendi. Ülkemiz son yıllarda uyguladığı politikalarla pazar ve ürün çeşitliliğini arttırdı. Küresel belirsizliklere rağmen ihracatta 80 milyar doların üzerine çıkarak bir rekora imza attık. Maruz kaldığımız çok yönlü saldırılara rağmen ekonomimiz attığımız kararlı adımlarla 2019’un son çeyreğinde yeniden güçlü politikasına döndü. Bu bizim için güçlü bir patikaydı ama İnşallah bunu caddeye dönüştüreceğiz. Kur saldırıların etkisiyle %24’e çıkan Merkez Bankası politika faizi %8.25 seviyesine indi. Hamdolsun daha da düşecek İnşallah. Çünkü bütün arzumuz isteğimiz bu ülkede yatırımcı çok daha güçlü bir şekilde yatırımlarını yapabilsin. Faizler daha da düşecek, çünkü yatırımcı yatırımlarını rahatlıkla yapabilsin istiyoruz.

“ÜLKEMİZ VAKA SAYISINDA 73’ÜNCÜ, ÖLÜM ORANINDA 57’NCİ SIRADADIR”

(Kovid-19) Ülkemiz, milyon kişi başına düşen vaka sayısında 73’üncü, milyon kişi başına düşen ölüm oranında 57’nci sıradadır.

“TÜRKİYE SALGINI EN AZ HASARLA ATLATAN ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK”

Türkiye dünyada salgını en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacaktır.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.