Ana sayfa Gündem Sakarya Valiliği duyurdu! Maske takmayanlara 3 gün karantina ve para cezası

Sakarya Valiliği duyurdu! Maske takmayanlara 3 gün karantina ve para cezası

159
0
Sakarya Valiliği duyurdu! Maske takmayanlara 3 gün karantina ve para cezası
Sakarya Valiliği duyurdu! Maske takmayanlara 3 gün karantina ve para cezası

Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun, Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu başkanlığında toplandığı ve gelinen aşamada izolasyon konusunda vatandaşların yeterince duyarlı olmadığının görüldüğünden bazı kararlar alındığı kaydedildi.

Açıklamada, daha önce alınan maske takmayan vatandaşlara ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalacakları ve en az 3 kitap okuma yaptırımı uygulanacağının kararının değiştirildiği belirtilerek, “Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde Kabahatler Kanununun 32. Maddesine göre 392 lira, ikinci ihlalde Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre 900 lira para cezası uygulanması ve üç gün karantina yurdunda izole edilmesine’ şeklinde değiştirilmiştir” denildi.

Sağlık kuruluşunda veya evinde koronavirüs (Covid-19) için numune veren vatandaşlara sağlık personeline sonucu çıkana kadar kendilerini izole edileceklerine dair taahhütname imzalatılacağı aktarılan açıklamada, buna rağmen izolasyona uymayanlara da Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 900 lira para cezası uygulanacağı kararının alındığı vurgulandı.

Açıklamada, kurulda, yeni eğitim öğretim döneminde ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerinin (tıp fakültesi 6. sınıf öğrencileri hariç) devam eden salgın sebebiyle sağlık tesislerinde beceri eğitimi, staj, klinik uygulama adı altındaki tüm iş yeri uygulamalarının yaptırılmamasına karar verildiği aktarıldı.

57 KÖY OKULUNDA YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI

Ayrıca kurulun 15 ilçede 57 köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okulun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği esaslar ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda bütün sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlamalarına karar verdiği bilgisi de açıklamada yer aldı.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki makaleKüçükçekmece Gölü’nde kadın cesedi bulundu
Sonraki makaleDev çekiliş yapılıyor… 13 Ekim 2020 Magnum Porsche çekiliş sonucu sorgulama! Magnum Porsche çekilişi ne zaman? 2020 Magnum çekilişi saat kaçta başlayacak?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here