Göreve geldiğinde dolar rekor seviyedeydi! Kuru aşağı çekmek Naci Ağbal’ı kurtaramadı
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • Göreve geldiğinde dolar rekor seviyedeydi! Kuru aşağı çekmek Naci Ağbal’ı kurtaramadı

Göreve geldiğinde dolar rekor seviyedeydi! Kuru aşağı çekmek Naci Ağbal’ı kurtaramadı

ABONE OL
20 Mart 2021 21:11
Göreve geldiğinde dolar rekor seviyedeydi! Kuru aşağı çekmek Naci Ağbal’ı kurtaramadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alındı. Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

AĞBAL GÖREVE GELDİĞİNDE DOLAR TARİHİ ZİRVEDEYDİ

Naci Ağbal 7 Kasım 2020 tarihinde göreve getirilmişti. O tarihte politika faizi yüzde 10,25 seviyesindeydi. Dolar ise 8,58 ile tarihi zirvesini görerek rekor kırmıştı.

DOLAR AĞBAL’LA BİRLİKTE 7 LİRANIN ALTINI GÖRDÜ

Ağbal görev yaptığı 4,5 aylık sürede faizi 875 baz puan artırarak yüzde 19’a kadar yükseltti. Ancak Ağbal, yürüttüğü politika ile doları tarihi zirveden 7 liranın altına kadar çekti. 16 Şubat tarihinde dolar 6,94’ü gördü. Kur şu sıralar ise 7,21 seviyesinde. Ağbal doları aşağıya çekmesine rağmen yüksek faiz politikası nedeniyle görevinden oldu.

YENİ BAŞKAN DÜŞÜK FAİZİ SAVUNUYOR

Merkez Bankası yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Ağbal’ın tersine düşük faizden yana. Kavcıoğlu’nun tekrar faizi aşağıya çekmesi bekleniyor.

Göreve geldiğinde dolar rekor seviyedeydi! Kuru aşağı çekmek Naci Ağbal'ı kurtaramadı

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı, yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınan Ağbal’dan ilk açıklama: Cumhurbaşkanımıza atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim Erdoğan 2 ay önce sinyali vermişti! Naci Ağbal’ın uyarıları dikkate almaması sonunu getirdi Merkez Bankası yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bir dönem milletvekilliği yaptığı ortaya çıktı İşte 133 günlük Naci Ağbal dönemi! Faizi 10,25’ten alıp 19’a yükseltti Merkez Bankası’ndaki görev değişikliği dünya basınında da geniş yankı uyandırdı Merkez Bankası yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu, son yazısında nasıl bir yol izleyeceğinin sinyallerini vermiş Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın veda mesajı sosyal medyanın dilinde Berat Albayrak ve Naci Ağbal’ın veda mesajlarındaki ortak nokta dikkat çekti Son Dakika! Görevden alınan Naci Ağbal’dan yeni açıklama: Elimden geldiğince Merkez Bankası’nı ileri taşımaya çalıştımBu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.