Erzincan’daki Maden Faciasının Çevresel ve Hukuki Boyutu

Erzincan’daki Maden Faciasının Çevresel ve Hukuki Boyutu

ABONE OL
19 Şubat 2024 15:04
Erzincan’daki Maden Faciasının Çevresel ve Hukuki Boyutu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca Ton Toprağın Altında Kalarak Doğayı Kirleten İşçilerin Kurtarılması

Erzincan’da meydana gelen maden faciasında, yaklaşık 30 milyon ton toprağın altında kalan işçilerin kurtarılması ve çevreye verilen zararın önlenmesi için büyük bir harcama gerekiyor.

Devletin ve Halkın Sırtına Yüklenen Masraflar

AKP Hatay eski Milletvekili ve Çevre eski Müsteşarı Prof. Mustafa Öztürk, denetimden hafriyatın kaldırılmasına kadar yapılması gereken işlerin devlet tarafından yapılması ve maliyetin şirketten alınması gerektiğini vurguluyor. Sadece hafriyat işinin maliyetinin 5 milyar lirayı bulabileceği belirtiliyor.

Çevreye Verilen Hasarın Telafisi ve Hukuki Süreç

Prof. Dr. Mustafa Öztürk, şirketin ağır kusuru olduğunu belirterek, şirketin tüm masrafları üstlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Aksi takdirde uluslararası mahkemelerin devreye girebileceğini söylüyor. Ayrıca, Çevre Bakanlığı dışında zarar gören diğer bakanlık ve kurumların da şirkete ciddi cezalar uygulaması gerektiğini belirtiyor.

Güvenlik Tedbirleri ve Çevresel Riskler

Facia bölgesinde alınan güvenlik tedbirleri ve yapılan toprak ve su analizleri, olası yeni heyelan risklerine karşı önlem alınması için devam ediyor. Prof. Öztürk, siyanür havuzundan kaynaklı hava kirliliğinin de ölçülmesi ve açıklanması gerektiğini vurguluyor.

Hukuki Süreçte Raporların Önemi

Prof. Öztürk, depolama işlemlerinin yanlış yapıldığının raporlanması gerektiğini belirterek, raporunu doğru yazmayanların ceza alabileceğini ifade ediyor. Mahkemede savunma yapacakların raporlarında gelişmeleri belirtmeleri gerektiğini vurguluyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.