COVID-19 Fibroblast Esaslı Hücre Tedavisi Adayının Agresif Hayvan Modelinde Akciğer Nedbe Dokusunu Azalttığı Gösterilmiştir
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • COVID-19 Fibroblast Esaslı Hücre Tedavisi Adayının Agresif Hayvan Modelinde Akciğer Nedbe Dokusunu Azalttığı Gösterilmiştir

COVID-19 Fibroblast Esaslı Hücre Tedavisi Adayının Agresif Hayvan Modelinde Akciğer Nedbe Dokusunu Azalttığı Gösterilmiştir

ABONE OL
27 Temmuz 2020 15:30
COVID-19 Fibroblast Esaslı Hücre Tedavisi Adayının Agresif Hayvan Modelinde Akciğer Nedbe Dokusunu Azalttığı Gösterilmiştir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

FibroGenesis, Araştırma Aşamasındaki FDA Yeni İlaç Sunumuna Hazırlanırken Klinik Öncesi Veriler Elde Etti

HOUSTON, 22 Temmuz 2020 – FibroGenesis bugün COVID-19 ile mücadelede PneumoBlast™ ürününün kullanımını destekleyen yeni verileri duyurdu. Akciğer nedbe dokusunun (fibrozis) geniş çaplı kabul görmüş bleomisin modelini kullanan Şirketin bilim insanları, PneumoBlast™ ürününün kullanımı sonucunda akciğer fibrozisinde %51 oranında azalma olduğunu göstermiştir ki bu değer, istatistiki açıdan anlamlıdır (p < .005). PneumoBlast™, COVID-19 kapsamında kemik iliğinden türetilmiş mezenkimal kök hücreleriyle (BMSC) karşılaştırıldığında PneumoBlast™ ürününün %221 daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Şu anda geliştirme aşamasında olan BMSC tedavilerinin yara dokusu önleme mekanizması olduğu düşünülen kuvvetli anti-inflamatuar protein interlökin 1 reseptörünün üretiminde PneumoBlast™ ürününün BMSC’lere kıyasla %192 daha etkin olduğu tespit edilmiş olup bu oran da istatistiki açıdan anlamlıdır (p < .005).

Healthline.com ile yapılan görüşme esnasında New York-Presbyterian/Columbia University Irving Medical Center’da transplant göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Lori Shah şu ifadeleri dile getirdi: “Akciğerlerdeki delikler, post-ARDS [akut solunum güçlüğü sendromu] olarak bilinen “post-COVID fibrozis” şeklinde adlandırılmış bir maddeye işaret etmektedir ve bu durumun geri dönüşü olmayıp hastalarda öksürük, nefes darlığı ve oksijen ihtiyacı gibi ciddi işlevsel kısıtlamalarla sonuçlanabilmektedir.” COVID-19 kaynaklı akciğer fibrozisinin 20 ve 30 yaşlarındaki hastalarda giderek daha fazla ortaya çıktığı bildirilmiştir.

COVID-19’un sadece akciğer iltihaplanması sonucunda ölüme neden olan yeni bir klinik durumu temsil etmekle kalmayıp aynı zamanda bazı hastalarda yara izi uyarımı nedeniyle kalıcı akciğer hasarına sebep olduğunu belirten FibroGenesis Baş Bilim Görevlisi Dr. Tom Ichim, hücre tedavisinde sergiledikleri yaklaşımın COVID-19’un akut aşamasındaki hayvan modellerinde hem tedavi edici etkilere sahip olduğunu, hem de araştırma ekibini heyecanlandıran uzun süreli patolojik avantajlar sergilediğini ifade etmiştir.

FibroGenesis Başkanı/CEO’su Pete O’Heeron şu ifadeleri dile getirdi: “Bilim ve tıp topluluğu, COVID-19 enfeksiyonunun biyolojik ve tıbbi sonuçlarıyla ilgili daha fazla bilgi ortaya koyarken FibroGenesis, bu görünmeyen düşmana karşı açılan küresel savaşta mücadele edebilmek üzere geliştirilmiş tedavi seçeneklerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Geliştirilen potansiyel aşılar bizleri heyecanlandırıyor, ancak Amerika’da 3,8 milyon onaylanmış COVID-19 vakası olduğu gerçeği söz konusudur ve bu hastalardaki uzun süreli sonuçların ne olacağı hakkında bilgi sahibi değiliz. Bildiğimiz kadarıyla biz, enfeksiyonun başlangıç patolojisini çözmek amacıyla bir tedavi geliştirmeye çalışan ve bunun uzun süreli sonuçlarını proaktif olarak izleyen tek hücre tedavisi şirketiyiz.”

FibroGenesis Hakkında  

Merkezi Houston, Teksas’ta bulunan FibroGenesis, kronik hastalık tedavileri için insan derisi fibroblastları kullanarak yenilikçi çözümler geliştiren bir rejeneratif ilaç şirketidir. FibroGenesis, şu anda Disk Bozukluğu, Multipl Skleroz, Parkinson, Kronik Travmatik Ensefalopati, Kanser, Diyabet, Karaciğer Yetmezliği, Kolit ve Kalp Yetmezliği gibi farklı klinik alanlarda ABD çapında ve uluslararası çapta yayınlanmış 235’den fazla patentin/onay bekleyen patentin sahibidir. Tamamen melek yatırımcılar tarafından finanse edilen FibroGenesis, hücre tedavisinde sonraki nesil tıbbi ilerlemeyi temsil etmektedir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.