Ana sayfa Gündem ’Bosna Kasabı’ Mladic’in hakkındaki soykırım suçuna itiraz davasında kritik gün

’Bosna Kasabı’ Mladic’in hakkındaki soykırım suçuna itiraz davasında kritik gün

159
0
’Bosna Kasabı’ Mladic’in hakkındaki soykırım suçuna itiraz davasında kritik gün
’Bosna Kasabı’ Mladic’in hakkındaki soykırım suçuna itiraz davasında kritik gün

Hollanda’nın Lahey kentinde Eski Sırp komutan Ratko Mladiç’in hakkındaki soykırım ve insanlığa karşı işlediği suçlardan aldığı cezaya karşı açılan temyiz davası ikinci gününde devam ediyor.

10 DAKİKA SÜREYLE SAVUNMASINI YAPACAK

Mladiç 2017 yılında ömür boyu hapse mahkum edilirken, avukatları ise kararda bir dizi temel hatalar bulunduğunu öne sürerek temyize başvurmuştu. Dün Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde başlayan temyiz duruşmanın ikinci ve son gününde Mladiç, 10 dakika süreyle savunmasını yapacak. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 4 hakimden 3’ü video konferans yöntemiyle duruşmaya uzaktan katılıyor.

Mladic hakkındaki ömür boyu hapis cezası kararına 2017 yılında itiraz ederken, adil yargılanmadığını ve hükümde hatalar yapıldığını iddia etmişti. Söz konusu dava, Mladiç’in sağlık sorunları ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenmişti.

BOSNALI MÜSLÜMANLARIN KATLEDİLMESİNDEN SORUMLU TUTULUYOR

Bosna Kasabı Mladiç, 1990’lardaki Bosna savaşı sırasında Bosnalı Müslümanların katledilmesinden sorumlu tutuluyor. Savcılar, 10 ayrı suçtan hüküm giyen Mladiç’in 1992 yılında Boşnaklara ve Hırvatlara yönelik soykırımdan da suçlu bulunması gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan 1992-1995 yılları arasında Bosna Savaşında 100 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 2 milyondan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. (İHA)

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Önceki makaleBüyük İskender’in alamadığı Sillyon’da bilimsel çalışmalar başladı
Sonraki makaleYunanistan’ın Türk karasularına ittiği 22 kaçak göçmen kurtarıldı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here