Adalet Bakanlığı, Çocukların Üstün Yararını Gözeten Yeni Uygulamayı Hayata Geçirdi
  • Mizrak Haber
  • Gündem
  • Adalet Bakanlığı, Çocukların Üstün Yararını Gözeten Yeni Uygulamayı Hayata Geçirdi

Adalet Bakanlığı, Çocukların Üstün Yararını Gözeten Yeni Uygulamayı Hayata Geçirdi

ABONE OL
19 Haziran 2024 15:11
Adalet Bakanlığı, Çocukların Üstün Yararını Gözeten Yeni Uygulamayı Hayata Geçirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İcra Dairelerine Başvurmadan Çocuklarıyla Görüşme Hakkı Tanınıyor

Bakanlık, çocukların üstün yararını gözeterek hayata geçirdiği yeni uygulama ile velayet hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynlerin icra dairelerine başvurmak zorunda kalmamasını sağlıyor.

Ücretsiz Hizmet ve Adli Destek

Artık ebeveynler, adliyelerde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine ücretsiz olarak başvurarak belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde çocuklarıyla görüşebiliyor. Çocuk görüşme merkezleri, adli süreçte çocuk haklarının gözetilmesi ve çocuklara yönelik koruyucu, destekleyici tedbirlerin alınması amacıyla hazırlandı.

Geniş Kapsamlı Uygulama

4 Nisan 2022’de başlayan uygulama, bu yıl itibarıyla tüm ülke genelinde hayata geçirildi. Bugüne kadar toplam 806 çocuk görüşme merkezinde 28 bin 937 dosyada 256 bin 57 çocuk teslimi ve kişisel ilişkiye ilişkin işlemler gerçekleştirildi.

Adalet Bakanı Tunç: ‘Çirkin Görüntülere Son Verdik’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırıldığını belirterek, “Çocukların kolluk güçleriyle anne veya babadan koparıldığı çirkin görüntülere son verdik. Bakanlığımız toplumsal bir acıya son veren bu uygulama ile ilgili özel rehber hazırladı” dedi.

Adalet Bakanı Tunç, yeni uygulamayla çocuk teslimi işlemlerinin uzmanlar eşliğinde gerçekleştirildiğini ve bakanlığın bu hizmeti ücretsiz sağladığını vurguladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.