Ana sayfa GÜNDEM Slovakya Başbakanı’ndan Ekonomi Bakanı’na ağır sözler: O koltukta bir aptal olduğu için...

Slovakya Başbakanı’ndan Ekonomi Bakanı’na ağır sözler: O koltukta bir aptal olduğu için üzgünüm

76
0
Slovakya Başbakanı'ndan Ekonomi Bakanı'na ağır sözler: O koltukta bir aptal olduğu için üzgünüm
Slovakya Başbakanı'ndan Ekonomi Bakanı'na ağır sözler: O koltukta bir aptal olduğu için üzgünüm

Slovakya’da koalisyon hükümetinin ortakları arasındaki gerilim devam ediyor. Bağımsız Kişiler ve Sıradan İnsanlar Partisi’nin (OLaNO) lideri Başbakan Igor Matovic, koalisyon ortağı Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (SaS) lideri, aynı zamanda kabinede Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten Richard Sulik’i ‘aptal’ olarak nitelendirdi. Slovak Başbakan katıldığı bir radyo programında “Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal olduğu için üzgünüm” derken, Sulik’i istifaya çağırdı.

GERİLİM KORONA TESTİ POLEMİĞİYLE BAŞLADI

İki lider arasında birkaç aydır devam eden gerilim Başbakan Matovic’in ülkedeki tüm vatandaşlara koronavirüs testi yapılması kararı sonrası daha da artmıştı. Matovic, Richard Sulik’i pandemi komisyonu oturumlarına katılmamakla eleştirirken, Sulik ise Başbakan Matovic’in ülkede yetersiz sayıda bulunduğu için yurt dışından koronavirüs testi satın alması talebini yasa gereği Ocak ayından önce satın alamayacağı gerekçesiyle geri çevirmişti. Bu gelişme üzerine Başbakan Matovic, koalisyon ortağı Sulik’i devlet ihalelerine ilişkin kanununda değişiklik için hızlandırılmış yasama yolundan faydalanmak için gerekli hazırlığı yapmamakla suçladı.

“O KOLTUKTA BİR APTAL OTURDUĞU İÇİN ÜZGÜNÜM”

Katıldığı bir radyo programında bu konuya da değinen Slovak Başbakan, Sulik için “Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal oturduğu için üzgünüm” dedi ve Sulik’in Noel öncesi istifasının kendisini memnun edeceğini söyledi.

ÜZERİNE ALMADIĞINI SÖYLEDİ

Koalisyon ortağı Richard Sulik ise sosyal medya hesabında Başbakan’ın sözlerini şahsen üzerine almadığını, çünkü Başbakanın içinde bulunduğu ekstrem derecede karmaşık ve emsalsiz durumu anladığını yazdı. Sulik paylaşımında partisinin koalisyona ağlanmak için değil çalışmak için girdiğine de yer verdi.

Slovakya Başbakanı'ndan Ekonomi Bakanı'na ağır sözler: O koltukta bir aptal olduğu için üzgünümBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here