Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Türkçe Dört Beceri Sınavı
  • Mizrak Haber
  • Eğitim
  • Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Türkçe Dört Beceri Sınavı

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Türkçe Dört Beceri Sınavı

ABONE OL
13 Mayıs 2024 13:11
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Türkçe Dört Beceri Sınavı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkçe Dört Beceri Sınavı’nın İkinci Uygulaması Gerçekleştirildi

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılında başlatılan ve Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’ne göre belirlenen Türkçe Dört Beceri Sınavı, bu yıl ikinci kez düzenlendi.

Elektronik Ortamda E-Sınav Olarak Gerçekleştirildi

Sınav, uluslararası standartlarda tasarlanan elektronik sınav (e-Sınav) salonlarında, öğrenci adına tanımlanmış bilgisayarlarda tamamen elektronik ortamda gerçekleştirildi. 2024 yılı uygulamasına 4, 7. ve 11. sınıflardan toplam 10 bin 635 öğrenci katıldı.

ALTE Denetiminden Geçerek Q-Mark Kalite Belgesi Aldı

ALTE (Avrupa Dil Testi Uygulayıcıları Birliği) tarafından denetlenen ve Q-Mark kalite belgesi almaya hak kazanan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, e-Sınavın hazırlanması ve uygulanması sürecini ALTE’nin standartlarına uygun olarak yürüttü.

Öğrencilerin Dil Becerileri Çeşitli Yöntemlerle Değerlendirildi

Sınavda öğrencilerin dört temel dil becerisi olan okuma, dinleme, konuşma ve yazma alanlarında değerlendirme yapıldı. Açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların yanı sıra, konulara ilişkin yazma etkinlikleri de öğrencilerden istendi.

Politika Önerileri Geliştirilecek

Sınav sonuçlarından elde edilecek verilerle, Türkçe derslerine yönelik etkili politika önerileri geliştirilmesi amaçlanmakta. Ayrıca, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için eğitim politikalarının oluşturulmasında önemli yol gösterici olması beklenmektedir.

Türkçenin Korunması ve Gelişiminin İzlenmesi

Öğrencilerin dil becerilerinin değerlendirilmesi, Türkçenin korunması ve gelişimi için önemli bir adımdır. Türkçe Dört Beceri Sınavı’nın sonuçları, Türkçenin etkili kullanımına yönelik politikaların oluşturulmasında rehberlik edecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.