Ana sayfa DÜNYA Silahlı Trump destekçileri eyalet meclislerinde: Ya özgürlük ya ölüm

Silahlı Trump destekçileri eyalet meclislerinde: Ya özgürlük ya ölüm

84
0
Silahlı Trump destekçileri eyalet meclislerinde: Ya özgürlük ya ölüm
Silahlı Trump destekçileri eyalet meclislerinde: Ya özgürlük ya ölüm

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın yemin törenine az bir süre kala, Trump destekçisi sağcı ve ırkçı gruplar eyalet meclisleri önünde silahlı eylem yaptı. Kongre Binası’nda 6 Ocak’ta yaşanan ve en az 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskının ardından başkent Washington DC ile 50 eyalette güvenlik birimleri 20 Ocak’ta yapılacak yemin töreni için sıkı güvenlik önlemleri alınırken, bazı eyaletlerde silahlı Trump destekçileri eyleme başladı.

USA Today’e göre Ohio’da içlerinden bazıları saldırı tüfeği ve diğer ateşli silahlar taşıyan yaklaşık 50 Donald Trump destekçisi, eyalet meclisine doğru “Ya Özgürlük Ya Ölüm” yazılı pankart eşliğinde yürüdü.

The Detroit Free Press’e göre de Michigan’da çeşitli sağcı ve milis görünümlü birkaç silahlı gösterici eyalet meclisi binası önünde toplandı. Gazeteye göre, gösteriye katılımın Ohio’dakinden azdı ve herhangi bir şiddet olayı yaşanmadı.

Teksas’taki eylemdeyse eyalet meclisi binası önünde yaklaşık 100 protestocu toplandı. Grup içinden bazılarının AR-15 tüfeği taşıdığı görüldü.

FBI, 6 Ocak’taki kanlı isyanının ardından geçen hafta eyalet başkentlerinde olası kargaşalara dair uyarılar yayımlamıştı. Birkaç eyaletin başkentiyle Washington DC yetkilileri, Ulusal Muhafızları çarşamba günkü Biden’ın göreve başlamasından önceki günlerde güvenlik tedbirlerini artırmaya çağırmıştı.

20 Ocak’ta Biden’ın başkan olarak yemin edeceği Washington DC çevresinde devasa bir güvenlik kordonu oluşturulması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here