İspanya’da Covid-19 nedeniyle son 3 günde 467 kişi hayatını kaybetti
  • Mizrak Haber
  • Dünya
  • İspanya’da Covid-19 nedeniyle son 3 günde 467 kişi hayatını kaybetti

İspanya’da Covid-19 nedeniyle son 3 günde 467 kişi hayatını kaybetti

ABONE OL
2 Mart 2021 09:33
İspanya’da Covid-19 nedeniyle son 3 günde 467 kişi hayatını kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İspanya Sağlık Bakanlığının 26 Şubat’tan sonra bugün güncellediği Covid-19 verilerine göre, yaklaşık 2 ay öncesinde 900’lere çıkan her 100 bin kişide tespit edilen Covid-19 vaka sayısı, ülke genelinde 175’e kadar geriledi.

İspanya'da Covid-19 nedeniyle son 3 günde 467 kişi hayatını kaybetti

İspanya’da, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında, son 3 günde 467 kişi yaşamını yitirdi, 15 bin 978 yeni vaka tespit edildi.

Sağlık Bakanlığının 26 Şubat’tan sonra bugün güncellediği Covid-19 verilerine göre, yaklaşık 2 ay öncesinde 900’lere çıkan her 100 bin kişide tespit edilen Covid-19 vaka sayısı, ülke genelinde 175’e kadar geriledi.

Yüksek can kayıplarının devam ettiği ülkede, Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 3 günde 467 artışla 69 bin 609’a, vaka sayısı da 15 bin 978 artışla 3 milyon 204 bin 531’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığındaki Acil Sağlık Hizmetleri ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Direktörü Fernando Simon, düzenlediği basın toplantısında “Veriler düşüşe geçse de iyi durumda olmadığımızı bilmemiz gerekiyor. Yoğun bakımda halen 3 bine yakın Covid-19 hastamız var.” dedi.

Salgına karşı 25 Ekim’den bu yana ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulayan İspanya’da yerel yönetimlerin inisiyatifiyle mevcut tedbirler ocak başında kademeli olarak genişletilmiş ve bu sayede yeni vaka sayılarındaki yüksek artış durdurulmuştu.

Ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı, özerk yönetimler arasında serbest dolaşım kısıtlaması ve salgının yoğun görüldüğü yerlerde bölgesel karantina devam ederken, ekonomik kaygılardan ve mahkeme kararlarıyla bar, restoran ve alışveriş merkezlerinde çalışma şartlarıyla ilgili önlemler gevşetiliyor.

Son olarak Katalonya özerk yönetimi, yaklaşık 2 ay sonra alışveriş merkezlerini açma kararı aldı.

PORTEKİZ’DE GÜNLÜK VAKA SAYILARI 6 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Portekiz’de, Sağlık Genel Müdürlüğünün güncellediği verilere göre, Covid-19’dan son 24 saatte 34 kişi hayatını kaybetti ve 394 yeni vaka saptandı.

Ülkede 8 Eylül 2020’den bu yana Covid-19’da günlük yeni vaka sayıları en düşük seviyeye geriledi, can kayıplarında da önemli düşüş oldu.

Salgının başlamasından bu yana Covid-19 kaynaklı ölümler 16 bin 351’e, vaka sayısı da 804 bin 956’ya çıktı.

Portekiz’de, 16 Mart’a kadar uzatılan OHAL kapsamında sınırların kapatılmasının yanı sıra salgının yoğun görüldüğü yerlerde serbest dolaşımın kısıtlanması, ilkokullar dışında tüm okulların kapatılması, hafta sonu şehirler arası seyahatin yasaklanması, gece sokağa çıkma yasağı, bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin düşürülmesi tedbirleri uygulanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.