İlham Aliyev: Ermenistan, Dağlık Karabağ’da elinde kalan 3 bölgeden çekilirse savaşı durdururuz
  • Mizrak Haber
  • Dünya
  • İlham Aliyev: Ermenistan, Dağlık Karabağ’da elinde kalan 3 bölgeden çekilirse savaşı durdururuz

İlham Aliyev: Ermenistan, Dağlık Karabağ’da elinde kalan 3 bölgeden çekilirse savaşı durdururuz

ABONE OL
10 Kasım 2020 12:03
İlham Aliyev: Ermenistan, Dağlık Karabağ’da elinde kalan 3 bölgeden çekilirse savaşı durdururuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, BBC’ye verdiği özel röportajda ateşkesin ancak Ermenistan‘ın işgal ettiği bölgelerden çekilmesi şartıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Pazar sabahı Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya girdiğini duyurmasından önce yapılan röportajda, ateşkesin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la imzalanmasının çok zor olduğunu düşündüğünü belirten Aliyev, Azerbaycan ordusunun ilerleme kaydettiğini ve Ermenistan’ın “taviz verme şansının gittikçe azaldığını” söyledi.

Aliyev, “Taviz verme şansları gittikçe azalıyor çünkü biz bu toprakları güç kullanarak zaten geri alıyoruz. Yani zaman kaybediyorlar. Eğer makul davranırlarsa, özerk bir hükümet şekli üzerinde de çalışabiliriz. Buna karşı değiliz. Ama dürüst konuşacak olursam Ermenistan’daki bu başbakanla herhangi bir barış olasılığı görmüyorum.” dedi.

“ELLERİNDE KALAN 3 BÖLGEDEN ÇEKİLİRLERSE SAVAŞA SON VERİRİZ”

Aliyev, BBC muhabiri Orla Guerin’in “Dağlık Karabağ ve çevresindeki yedi bölgenin her bir noktasını geri alana kadar savaşmaya devam edecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“En başından beri söylüyorum. Eğer Paşinyan’ın kendisi, dışişleri bakanı değil kendisi, Ermenistan geriye kalan üç bölgeden çekiliyor (ki bu bölgeleri bizim özgürleştirmemiz lazım) diye açıklama yaparsa ve bize bununla ilgili bir zaman çizelgesi verirse hemen dururuz. Bu savaşa devam etmek istemiyoruz, buna son vermek istiyoruz.”

Guerin’in “Yani Dağlık Karabağ’ın dışında kalan bölgelerden çekilmesi durumunda savaşa son vereceğinizi mi söylüyorsunuz?” sorusuna ise “Kesinlikle” yanıtını verdi.

“ETNİK TEMİZLİK İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Aliyev, Ermenistan’ın çekilmesi ya da çekilmez ve çatışmalar devam ederse Azerbaycan’ın bölgenin kontrolünü ele alması durumunda, Ermeni sivillerin bölgede yaşamaya devam edebileceğini ve “etnik temizlik iddialarının temelsiz olduğunu” belirtti.

Savaşın bitmesiyle birlikte Dağlık Karabağ’dan 1990’ların başındaki çatışmalar sırasında Azerbaycan’a kaçan Azerilerin de evlerine geri dönüşünün gündeme geleceğini söyledi.

ALİYEV “SİVİLLER HEDEF ALINDI” İDDİALARINI BİR KEZ DAHA YALANLADI

Bölgedeki bir kilisenin aynı gün iki kez Azeri ordusu tarafından vurulmasıyla ilgili Bakü’den “muhtemelen bir hata oldu” açıklaması yapılmış ve ardından inceleme başlatılacağı duyurulmuştu.

İncelemenin başlatılması için “sahada olmaları gerektiğini” söyleyen Aliyev, “Bu durum yanlışlık da olmuş olabilir, Ermenilerin provokasyonu da olabilir. Azeri ordusu yaptıysa kesinlikle yanlışlıktır çünkü hiçbir kilise askeri hedefler arasında değil. Siz Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarındaki camilerin durumunu gördünüz mü? Hepsi zarar gördü. Biz sivillere saldırmıyoruz, onlar özellikle sivillerin olduğu bölgelere saldırıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu sözler üzerine BBC’nin tanık olduğu, görüntülerle desteklediği bazı sivil yerleşimlere yönelik bombardımanların hatırlatıldığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “Bu tanıklardan şüphe ediyorum. Oradalarsa ne olmuş? Bu hiçbir anlam ifade etmiyor. Sahte haber olabilir. Çünkü bu çatışmalara taraflı bir yaklaşım var. Uluslararası medyada Azerbaycan karşıtı bir kara propaganda yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) gündeme getirdiği misket bombası kullanımı iddialarını da reddetti. Ermenistan’ın misket bombası kullandığını iddia etti ve “Biz yanlış hiçbir şey yapmadık, hepsi sahte haber. Biz bu sahte haberlerle on yıllardır karşı karşıyayız” dedi.

İlham Aliyev: Ermenistan, Dağlık Karabağ'da elinde kalan 3 bölgeden çekilirse savaşı durdururuz BBC

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.